Laptop vásárlás. Kemény sztori.
Az elmúlt 5 évben megrágtam 5 laptopot, majd egyenként 1 év használat után „selejteztem” is őket.
Hogy ne kövesd el azt a hibát mint én, bemutatom milyen szempontok alapján érdemes laptopot (notebookot) választanod.
Fontos: A cikk nem profi stúdiósok számítógép használatára kihegyezett erőgépek vásárlására lesz kihegyezve, hanem sokkal inkább a kezdő mikro- és kisvállalkozók körére (akik nem a grafikus munkából élnek, de szeretnék saját kezűleg elkészíteni a bizniszükhöz szükséges grafikákat.
Ha nem vagy kíváncsi a „hogyan válassz” folyamatára, akkor lapozz a cikk végére, ahol konkrét – általam ajánlott – típusokat mutatok be.
Az egyszerű igazság a laptopokról, amit minden gyár féltve őriz, és utálná ha megtudnád
Minden (azaz minden!) laptoppal el lehet éldegélni, lehet rajtuk dolgozni.
Egy 80-100 ezres gép is kitűnő választás lehet, ha tisztában vagy azzal mit – vagyis mit nem – tud egy másfél milliós „atomerőművel” szemben.
De tényleg… Ha csak annyit viszel haza ebből a cikkből, hogy 150 ezerért már egy minden átlagos igényét kielégítő gépet kapsz (amiben valószínűleg 2-3 évig nem fogsz csalódni), akkor már biztosan megérte ezt publikálnom.
Ha 100 ezertől indulnak az átlagos laptopok, miért fizeted a busás felárat?
Jellemzően kényelmi funkciókért. Persze azért bizonyos szinteket átugorva nem ez a helyzet.
- A nagyobb (és jobb felbontású) képernyőért
- Gyorsabb processzorért (több számítási művelet egységnyi idő alatt)
- Nagyobb grafikus teljesítményért (tehát pl. a kép- és videószerkesztéseid gördülékenységéért)
- A több memóriáért (nem a tárolókapacitásért)
- És a háttértárért (amiken a fájlokat raktározod)
Most megvizsgáljuk mik azok a pontos komponensek amiknek a meglétét erősen ajánlom, és mi az amire egyesen vállat vonhatsz, mert egyáltalán nem számít az esetedben.
Erre figyelj mindenképpen
Gyártási év: A legritkább esetekben se vásárolj 2 évnél régebben piacra dobott gépet.
Minél közelebb van a mai naphoz a gép gyártása, úgy annál valószínűbb hogy friss technológiát kapsz, amit hosszú éveken át támogatni fognak.
Kijelző felbontása: Jellemzően 1366 x 768 vagy 1920 x 1080 pixel . Előbbit kerüld, utóbbi (és bármi ami felette van) jó választás!
Képernyőméret: A kis gépek kijelzői jellemzően 13 col átmérőjűek, a nagyok pedig valahol 16 körül mozognak.
Ez a legtöbb embernek általában tök mind egy, mindkettővel el lehet boldogulni. Viszont, ha kifejezetten nagy kijelzőt keresel, mindenképp ellenőrizd ezt a pontot, nehogy a kicsomagoláskor vedd észre hogy kisebb mint vártad!
Processzor: Lazább téma, mint hinnéd. Bármi aminek a nevében benne van, hogy AMD Ryzen (3, 5, vagy 7) vagy Intel I(3, 5 vagy 7), az rossz garantáltam nem lehet. Feltéve, hogy a három ponttal fentebbi gyártási éves javaslatomat betartottad.
Memória mérete (RAM): Bármi ami 8GB és fölötte van. 4GB-tal is lehet élni, de ha csak lehet kerüld.
A Photoshop használata kapásból megeszik 2GB-ot, így ha más programokat is futtatnál mellette, nem árt legalább a nyolcasat választani.
Videókártya: 120-150 ezer körüli számítógépekben a léte sem elvárás. Azért ha 200 ezer körül böngészel, mindenképpen próbálj egy olyan példányt keresni amiben van. (A laptopba épített grafikus kártyákat dedikált néven keresd!)
Konklúzió
Ha nem PRO felhasználói igényeket keresel, tehát alapvető csak munkára használnád, amit rendszeresen kiegészítenél középszintű Photoshop használattal, akkor majdnem minden géppel elfogsz boldogulni.
Ami biztos: nyilván javarészt minél drágább egy laptop, annál többet is fog tudni, de olykor súlyos tíz (vagy száz) ezreket rá kell fizetned azért, hogy a programok ne 10, hanem mondjuk 5 másodperc alatt nyíljanak meg.
Minél drágább gépre szavazol, annál gördülékenyebb lesz a felhasználói élmény, de!
Egy átlagos felhasználó, egy 200 ezer Ft körüli géppel hosszú éveken át simán tud majd dolgozni és létezni.
Ez alatt érdemes némi kompromisszummal, efölött pedig teljesítményjavulással és felhasználói élmény növekedéssel számolni.
Mit vennék én?
120 ezer Ft alatt:
Egy használt, nem túl régi gépet ami legalább megfelel néhány fentebb említett kritériumnak.
Ebben a kategóriában nem biztos, hogy megéri az új gépek között választani, hiszen a használt piac rejt magában egy kategóriával fentebbi, keveset használt, de mégis olcsóbb gépeket.
120-180 ezer Ft között:
Itt már azért alapvetőnek kell, hogy legyen egy AMD Ryzen 3 vagy 5-ös, vagy egy Intel 3 vagy I5-ös.
A memória is meglehet ennyiből 8gb, és a kijelzőfelbontásunk is FULL HD lesz, akár 13 vagy 16 colon.
A Lenovo IdeaPad gépei, és az ASUS Vivobook modelljei vezetek ezen árkategória versenyét.
190-270 ezer Ft között:
A specifikáció itt megtévesztően hasonló lehet mint az egyel alacsonyabb kategóriában. Azért az általánosságban elmondható, hogy az itt lévő I5-ös (vagy Ryzen 5-ös) és az olcsóbb ugyanilyen modellek közel sem ugyanolyanok, még ha nevükben meg is egyeznek.
Itt már biztosan kell, hogy legyen egy komolyabb videókártya a gépben. Illetve itt már megjelennek az SSD-k (gyorsabb lemezmeghajtó) akár 500 GB-os méretig.
Elvétve, de találni jobb kijelzőt mint a standard FULL HD.
Kb. ez az az árkategória ami fölé átlagos igények esetén már nem érdemes menni.
Minden amit ez után látsz, a kényelmedet (gyorsabb betöltési idő, gördülékenyebb műveletek) és a plusz igényeidet (komolyabb programok futtatása) fogják kiszolgálni.
Ebben a mezőnyben is fentebb említett két gyártó modelljei kapnak a lista élén helyet, pluszba megjelenik az ASUS ZenBook modellje, ami egy fokkal komolyabb mint a VivoBook.
***
(Egyébként csak lábjegyzetként hoznám fel, még én is – mint content gyáros – használtam egy komolyabb VivoBook-ot, és semmi gondom nem volt vele.)
270 ezer Ft fölött:
Ide még rengetek kategóriát fel tudnék sorolni, azonban egy egyszerű indok miatt nem teszem.
Akinek szüksége van efölötti csúcs modellekre, az pontosan tudja már az igényeit, és nem ebből a cikkből próbálja megtalálni az ideális munkaeszközt.
Egy biztos, ha általános használatra tervezel (Photoshoppal kiegészítve), akkor csak akkor lépj be ebbe az árkategóriába, ha kifejezetten a kényelmi gyorsaságot keresed, mindig akadás mentesen és gördülékenyen szeretnél haladni.
Olyan csúcsgépeket találsz itt, mint a Lenovo Legion, vagy a Macbook Air.
„Határ a csillagos ég”:
PRO felhasználóknak, tehát pl. tartalomgyártóknak a probléma- és akadálymentes munka miatt érdemes körülnézni akár az 500 ezer Ft fölötti árkategóriában is. (Aztán innen már tényleg a csillagos ég a hátár).
Ebben a mezőnyben versenyez az ASUS ZenBook Pro (vagy ROG), a Dell Latitude, és a Macbook PRO.
Én nemrég vásároltam meg a legutóbb említett Apple gépet, és még nagyon friss az élmény ahhoz hogy véleményt alkossak róla, de nyilvánvalóan egy erőműhöz hasonlítható.
Elképesztő gép, amit többek Photoshop Felhős szuper ügyfeleim tettek lehetővé számomra.
De mint azt elmondtam, nem is olyan régen még egy ASUS VivoBook volt a kezeim között a 250 ezer Ft körüli árkategóriából, és ezzel is tudtam dolgozni. Érdemes tehát elgondolkoznod ezen plusz infó alapján.
Mire használd az új szuper számítógépedet?
Van egy tippem! (Akkor is, ha még nem az új gépeden tevékenykedsz.)
Készíts saját kezűleg menő hirdetésképeket, és tanulj meg Photoshopolni!
Erre készült az új tananyagunk 😉 Katt a lenti képre!
Orasi Jo informaciok !
Le Tisztult konnyen emeszheto !
Le a kalappal, Gratula ! 🙂